Kære Lenora
Mange tak for din mail. Det må gøre noget ved dig og være svært for dig at blive klar over, at din kæreste er så optaget af porno.
Den første tanke jeg får, når jeg læser din mail, er, hvad skete der for et par måneder siden? Når du ser tilbage, kan du så se, om I bruger mere tid væk fra hinanden end før? Er der sket noget konkret eller er det kommet lige så langsomt?
Hvis der er sket noget konkret, f. eks. nyt arbejde, eksamen eller andet, kan det være med til at give en forståelse, og så er det måske lidt lettere at tage fat i.
Du skriver, at din kærste siger, at der ikke er tid. Hvis der ikke er tid og der var det før, så må der jo være sket en forandring. Derfor vil jeg forslå at du sammen med din kæreste tager en snak om, hvordan I finder den tid, I begge har brug for. Både til samvær om forskellige ting, I begge oplever hyggeligt at gøre sammen og til seksuel samvær.
Det kan faktisk godt være en god ide at planlægge et tidspunkt på dagen eller aftenen at skulle have seksuelt samvær. Hvis du skal til tandlægen eller noget andet, så skrives det i kalenderen. Der sættes tid af til det. Det kan man også ganske udmærket, når det handler om sex. Samtidig er det medvirkende til, at I har noget at glæde jer til. Det at indstille sig mentalt, kan også være godt. Det behøver ikke at udelukke det spontane, men når man først har fået gode oplevelser ved, at der har været noget planlagt, kan det være med til at fremme spontaniteten.
Jeg tror, at mange seksuelle problemer kan undgås ved at kommunikere sammen. Det handler mange gange om at få sat ord på det, jeg oplever er svært. Det jeg længes imod, få sat ord på ens fantasi og drømme. Samtidig vil jeg understrege, at når I snakker om seksualitet, så er det vigtigt, at alle ønsker velkomne, men det er jo ikke det samme som at I kan forvente, at et ønske altid bliver opfyldt. Det kan godt være, at man bliver lidt overrasket, hvis ens partner ønsker at være sammen på en bestemt måde.
Det kan måske være lidt chokerende, når fantasien kommer frem, men det vigtige er trygheden. Trygheden ligger bla. deri, at det er tilladt at fremsætte alle ønsker, eller hvad man ellers har i tankerne, samtidig med at ens partner har friheden til at sige fra og til, hvilket så skal respekteres. Hvis ens partner siger fra, er det måske ikke for altid, men det kan være der skal lidt tid til. Husk altid at snakke om det!
Jeg håber, det vil lykkes jer at få en god snak om, hvordan I begge oplever tingene og at I igennem snakken kan respektere hinanden.
Læs også svarere til to piger i lignende situationer:
Min mand ser porno, hvad gør jeg?
Kan jeg få min kæreste til at stoppe med at se porno?
og artiklen: Vejen til god sex
Kærlig hilsen Dennis Hansen.
Skrevet af Dennis Hansen, pædagog/diakon. stud. familieterapeut | Udskriv svar Send til en ven |
Hvis du ønsker at vide mere om vores kristne grundsyn på sex, kan du læse artiklerne:
Sex i Bibelen
Sex i Bibelen - på den gode måde
Sex i Bibelen - stærke sager
Bibelen og ægteskabet
Det står vi for