Kære dig.
Tak for dit spørgsmål. Jeg kan godt forstå, hvis du er urolig, og jeg synes, det er synd for jer, at I skal indlede jeres seksuelle erfaringer med så megen uro, angst og sorg. Du kalder dig selv den sørgende. Det skulle i stedet være noget der er forbundet med en dyb glæde og fryd.
I skal virkelig tale om, hvad det er I ønsker for jer selv og hinanden. Hvordan undgår I at påføre hinanden sorg, bekymring og usikkerhed?
Mere om det længere nede, først til din bekymring, om hunkan være gravid?
Jeg kan ikke sige noget om, hvorvidt der er risiko for, om din kæreste er blevet gravid. Der er flere ting, jeg skal vide, for overhovedet at vurdere risikoen. F.eks tispunktet for samleje. Kvinden er frugtbar i dagene op til og efter ægløsning, som er midt mellem to menstruationer. Det vil sige, at hvis I har haft samleje omkring det tidspunkt, uden beskyttelse, så er der en vis risiko.
Jeg kan ikke helt se af det, du skriver, om du har haft udløsning i hendes skede. Det vil normalt være nødvendigt for at opnå en befrugtning. Men i stedet for at sidde og gætte mig til jeres risiko, så vil jeg foreslå, at hun straks får foretaget en graviditets test. Så får I afklaret om jeres bekymring er begrundet eller ej. Hendes utilpashed lige nu kan sagtens skyldes nervøsitet- Hun kan gå til lægen, som har tavshedspligt eller hun kan købe den i håndkøb. Jeg tror, hun har brug for, at du støtter hende i den test. Foreslå hende at tale med sin mor om det eller en anden voksen. Det kan være en stor lettelse.
Her står mere om, under hvilke hvilkår man kan forvente / frygte en befrugtning:
Hvad gør vi efter ubeskyttet sex?
Det er godt, at du tager ansvar. I er to om det her. Sket er sket, og I må støtte hinanden. Derfor tror jeg også, at I lige nu vil kunne snakke sammen om, hvad I hver i sær ønsker med jeres forhold. Hvad er jeres drømme og længsler... hvordan passer de sammen, og hvordan kan I støtte hinanden i det ?
I føler jeg seksuel tiltrukket af hinanden, men ønsker I at sex skal være en del af jeres forhold nu? Er I klar til at bære det ansvar ? Det sætter jer i en helt anden forpligtelse overfor hinanden, hvilket kommer bag på mange. Det handler ikke kun om risikoen for at blive gravid. Det gør det også, men det er også et stort ansvar at dele den intimitet og nærhed. I lukker den anden ind bag nogle private grænser, og giver på den måde noget af jer selv til hinanden. Det sætter dybe spor, som ikke bare sådan kan slettes igen. Det skal I også være parate til.
Sex er ikke bare en hyggeaktivitet under dynen, og det har I også opdaget. Det tager fat om os helt inde ved hjerteroden. Det kan være så livgivende og opbyggende for et forhold, men det kan også være meget smertefuldt og ødelæggende. I bliver meget sårbare. Derfor skal I prøve at sætte ord på over for hinanden, hvad I ønsker for hinanden og jer selv.
Hvis I ønsker, at sex skal være en del af jeres forhold, så er det meget vigtigt, at I tager en seriøs snak om prævention. Den kan I passende tage med en læge, i forbindelse med graviditetstesten.
Her på AdamogEva.dk vil vi gerne fortælle noget om værdien af at vente med sex, til man er klar til at forpligtige sig på hinanden, love kærlighed og troskab. På den måde bliver den seksuelle samhørighed en måde at "vokse sammen på" i tryghed og kærlighed. Sådan forstår vi seksualiteten som Guds gave. Måske kan I allerede nu mærke, at man også giver noget af sit inderste til hianden, når man er sammen seksuelt.. det kan man ikke rigtig tage tilbage igen. Derfor er tryghed og tillid så afgørende, for at seksualiteten kan blomstre og være en frugtbar del af kærligheden. Også derfor giver det mening at lade ægteskaben være rammen om et rigt og trygt seksualliv.
Læs lidt her på siden om det. I er i en situation nu, hvor det er oplagt, at I drøfter, hvad det er I vil. I skal selv tage ansvar for jeres valg. I skal lytte til jer selv og til hinanden, og vise hinanden stor respekt. Det er ikke sikkert, I har det helt ens med det. Så I må være helt ærlige over for hinanden, så I kan få den respekt i hver i sær har brug for.
Jo tættere jo bedre - med omtanke.
De bedste ønsker for jer begge
Benna
Skrevet af Benna Asmussen Hørlück, journalist og redaktør | Udskriv svar Send til en ven |
Hvis du ønsker at vide mere om vores kristne grundsyn på sex, kan du læse artiklerne:
Sex i Bibelen
Sex i Bibelen - på den gode måde
Sex i Bibelen - stærke sager
Bibelen og ægteskabet
Det står vi for