Kære Lise
Tak for at du deler dine tanker med os på brevkassen. Jeg synes, du beskriver meget godt , hvilken rutchetur du har været igennem, ift din selvtillid - fra at have været den stille og generte pige uden den store selvtillid og til nu at have fået andre venner og en styrket selvtillid.
Du fortæller meget godt, hvor sårbar vi er som mennesker og hvor hurtig tingene kan ændre sig. Samtidig fortæller du også, hvordan du som person blomstrer, fordi dine venner giver dig komplimenter og at det styrker din selvtillid.
Da jeg læset dit indlæg, slog det mig, i hvor høj grad din selvtillid afhænger af, hvem du er sammen med og deres udseende, og hvem det er drengene ser efter og har lyst til at være sammen med. Du tillægger det ydre udseende, at de andre er flottere, tyndere har en perfekt krop og hvem drengene valgte, en meget stor værdi.
Selvtillid handler om, at have tillid til sig selv. At tro på, at jeg er god nok, som jeg er. At hvile i sig selv. Vi har så let ved at se på det ydre og tillægger det den største værdi!
Den indre værdi - hvordan du er som person, hvordan du er som menneske overfor dine venner, om du kan sætte dig ind i andre folks sted, hvilke værdier du har i dit liv, er mindst lige så vigtig - for de er med til at skabe din selvtillid og dit selvværd.
Du skriver, at du ikke ved, hvad du skal gøre af dig selv. Jeg tror, du skal nyde, at du er kommet i en klasse, hvor du har fundet nogle veninder, som anerkender dig for den, du er, som ønsker at være sammen med dig og som komplimenterer dig og som du føler er med til at styrke din selvtillid.
Jeg tror, du skal prøve at gøre brug af de følelser, som du havde i den første klasse - hvor du manglede selvtillid, for at kunne sætte dig i den venindes sted, som synes, du er "rigtig træls". Hvordan var det, du havde det i den anden klasse, når alle drengene valgte at tale med de andre og ikke dig? - Hvad kunne du da have ønsket dig dengang? Hvordan kan du hjælpe dem til at komme mere i kontakt med drengene?
Du skriver, at du ikke tør være dig selv, når du er i byen med dem og at de siger, at du er opmærksomhedskrævende. Hvad kan deres begrundelse være til at sige sådan? Du er den sidst ankomne, som får mere opmærksomhed end dem - kan de føle, at du har taget noget, som de synes, de kunne have krav på? Misundelse og jalouxi? Hvad vil du kunne gøre for at modbevise den påstand?
Jeg vil ønske dig held og lykke med dit nye liv, som igen forandres, når du kommer på gymnasiet efter sommerferien - hvor du igen kommer i nye omgivelser og nye sociale sammenhænge. Det bliver spændende, hvad det kommer til at betyde for dig - for vi mennesker er sårbare, når omgivelserne forandrer sig. Jeg håber, det lykkes for dig at bevare en god og sund selvtillid, hvor du hviler i dig selv og kan se en indre værdi hos de mennesker, du omgiver dig med.
læs også artiklerne:
Med venlig hilsen
Dorthe Rolighed
Skrevet af Dorthe Rolighed, Pædagog | Udskriv svar Send til en ven |
Hvis du ønsker at vide mere om vores kristne grundsyn på sex, kan du læse artiklerne:
Sex i Bibelen
Sex i Bibelen - på den gode måde
Sex i Bibelen - stærke sager
Bibelen og ægteskabet
Det står vi for